Αρχική σελίδα » Το Εργαστήριο

Το Εργαστήριο

Ιστορικό της ίδρυσης του Εργαστηρίου Τέχνης και Λόγου του Π.Τ.Δ.Ε

Το Εργαστήριο Τέχνης και Λόγου του Τομέα Ανθρωπιστικών Επιστημών του Π.Τ.Δ.Ε. του Πανεπιστημίου Αθηνών ιδρύθηκε το 2002 (ΦΕΚ: αρ. 213 τεύχος Α΄23/9/2002) με στόχο «την εφαρμογή και την υλοποίηση της αντίστοιχης θεωρητικής γνώσης και τη συμπλήρωση της κατάλληλης εκπαίδευσης των φοιτητών» στη Γλώσσα, τη Λογοτεχνία, το Θέατρο, τα Εικαστικά και τη Μουσική. Από το ακαδημαϊκό έτος 2005- 2006, μετά την ίδρυση και αυτονόμηση των Εργαστηρίων Γλώσσας και  Εικαστικών, το Εργαστήριο Τέχνης και Λόγου επικεντρώνει τις δραστηριότητές του στους τομείς του   Θεάτρου, της Λογοτεχνίας και της Μουσικής.

Ο χώρος του Εργαστηρίου μέχρι το 2017 βρισκόταν στο κτήριο επί της Ιπποκράτους 31 στον πρώτο όροφο. Πλέον, το εργαστήριο στεγάζεται στο Μαράσλειο Διδασκαλείο Δημοτικής Εκπαίδευσης, Μαρασλή 4.

Στις δραστηριότητες του Εργαστηρίου περιλαμβάνονται συνέδρια, ημερίδες, πολιτιστικές και καλλιτεχνικές εκδηλώσεις, ερευνητικά προγράμματα, σεμινάρια και πρακτική άσκηση των φοιτητών του προπτυχιακού  και μεταπτυχιακού προγράμματος του Τμήματος.