Αρχική σελίδα » Προβολή εκδήλωσης

Προβολή εκδήλωσης

31.10.2021

Παρουσίαση της δραματουργίας για παιδιά του Γιάννη Καλατζόπουλου με την υποστήριξη του Εργαστηρίου Τέχνης και Λόγου του Π.Τ.Δ.Ε.

Μαράσλειο, 18/10/2021

Με μεγάλη επιτυχία και συμμετοχή μεταπτυχιακών και προπτυχιακών φοιτητών του Τμήματός μας, εκπαιδευτικών και καλλιτεχνών, πραγματοποιήθηκε η παρουσίαση του θεατρικού έργου για παιδιά και του πρόσφατου βιβλίου του Γιάννη Καλατζόπουλου «Θέατρο για παιδιά και…έξυπνους μεγάλους» (Εκδόσεις Φίλντισι), στις 18-10-2021, στο Μαράσλειο, με την υποστήριξη του Εργαστηρίου Τέχνης και Λόγου. Η έναρξη της εκδήλωσης έγινε με τον χαιρετισμό του ομότιμου καθηγητή Θόδωρου Γραμματά, ο οποίος μίλησε για την πολύχρονη σχέση του με τον συγγραφέα Γιάννη Καλατζόπουλο, την επαφή του με το αξιόλογο παιδαγωγικά και αισθητικά έργο του, τη γόνιμη και πολυσχιδή καλλιτεχνική πορεία του δημιουργού και τις πλούσιες εμπειρίες της παιδικής του ηλικίας, μέσα από την επαφή του με εμβληματικά πρόσωπα του ελληνικού θεάτρου και του κινηματογράφου. Ιδιαίτερα αναφέρθηκε στην εξαιρετική συμβολή του στην εξέλιξη και τον εμπλουτισμό του θεάτρου για παιδιά και νέους, καθώς και στην άοκνη προσφορά του στο ελληνικό σχολείο και στους εκπαιδευτικούς, στους οποίους πάντα ανταποκρινόταν και ανταποκρίνεται εγκάρδια, προσφέροντάς τους τα κείμενά του και την αμέριστη βοήθειά του στο ανέβασμα σχολικών παραστάσεων.

Στη συνέχεια, η επίκ. Καθηγ. Μαρία Δημάκη Ζώρα σκιαγράφησε με εμπεριστατωμένο τρόπο το σύνθετο συγγραφικό του προφίλ στο πεδίο του θεάτρου για παιδιά και νέους και εντόπισε με επιστημονική ακρίβεια τα ιδιαίτερα χαρακτηριστικά της θεατρικής γραφής του. Επικεντρώθηκε στα έργα του συγκεκριμένου τόμου που εκδόθηκε πρόσφατα, ανέλυσε το αξιολογικό και ιδεολογικό τους φορτίο όπως αυτό αναδεικνύεται και εμπλουτίζεται από τη ματιά του διασκευαστή, ανέδειξε τις δραματουργικές τους αρετές και τη σκηνική τους λειτουργικότητα, την αναφορικότητά τους στη σύγχρονη καθημερινότητα, ενώ αναφέρθηκε και στον τρόπο με τον οποίο ο διασκευαστής «συνομιλεί» και καταφέρνει να επικοινωνήσει ουσιαστικά με τον σύγχρονο ανήλικο (και όχι μόνο) θεατή.

Ακολούθησε η ανάγνωση επιστολής της ηθοποιού και σκηνοθέτιδας Νανάς Νικολάου, η οποία λόγω επαγγελματικών υποχρεώσεων δεν μπόρεσε να παραστεί, αλλά τόνισε στο κείμενό της, που αναγνώστηκε από τον τιμώμενο, την πολύχρονη προσπάθεια και των δύο να ανταποκριθούν με αυθεντικότητα, συνέπεια, υπευθυνότητα και αγάπη στις απαιτήσεις τις ανάγκες, τις προσδοκίες και τα ενδιαφέροντα του ανήλικου κοινού.

Η εκδήλωση συνεχίστηκε με την παρουσίαση του συνθέτη Δημήτρη Λέκκα, καταξιωμένου καλλιτέχνη και επιστήμονα και βασικού συνεργάτη του Γιάννη Καλατζόπουλου σε πολλές παραστάσεις. Ο συνθέτης επέλεξε να παρουσιάσει αποσπάσματα πρωτότυπης μουσικής που  συνέθεσε για παραστάσεις έργων του Καλατζόπουλου, σχολιάζοντας με χιούμορ και γλαφυρότητα την πολύχρονη καλλιτεχνική αλλά και φιλική σχέση τους. Παράλληλα γίνονταν αναγνώσεις διαλόγων των έργων από δύο ταλαντούχους ηθοποιούς (την Ηλέκτρα Σαρρή και τον Γιάννη Απέργη) με τη συμμετοχή του Γιάννη Καλατζόπουλου. Στο κοινό της εκδήλωσης δόθηκε η ευκαιρία να απολαύσει αποσπάσματα από τις αριστοτεχνικά δουλεμένες  διασκευές του Καλατζόπουλου σε δύο έργα του Σαίξπηρ, ένα έργο του Θερβάντες και ένα έργο του Λόρκα. Η εκδήλωση διήρκησε περισσότερο από το αναμενόμενο και για άλλη μια φορά το ιστορικό κτήριο του Μαρασλείου αποτέλεσε ενεργό κύτταρο πολιτισμού και διασύνδεσης με την ευρύτερη εκπαιδευτική κοινότητα και την κοινωνία.